Частку мощей святого преподобномученика Макарія Овруцького передано в місто Овруч (+ВІДЕО)

З благословення Предстоятеля Української Православної Церкви Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Онуфрія, на прохання митрополита Овруцького і Коростенського Віссаріона, митрополит Черкаський і Канівський Феодосій передав частку мощей святого преподобномученика Макарія, архімандрита Овруцького і Канівського, ігумена Пінського, Переяславського і Черкаського чудотворця, до м.Овруча – місця народження і подвигів святого.

12 листопада 2022 р., в Архангело-Михайлівському кафедральному соборі м.Черкаси відбувся молебень прпмч.Макарію біля раки з його мощами. Богослужіння очолив митрополит Черкаський і Канівський Феодосій у співслужінні кліриків Овруцької єпархії: архімандрита Гавриїла (Станькевича) і архімандрита Євстратія (Кондакова), а також секретаря Черкаської єпархії протоієрея Василя Вознюка, благочинного Черкаського округу протоієрея Сергія Чумака та міського духовенства.

Після молебню митрополит Феодосій звернувся до віруючих з архіпастирським словом і урочисто передав частку мощей небесного покровителя Черкащини в Овруцьку єпархію. “Сьогодні, через 350 років після того, як прпмч.Макарій востаннє покинув Овруч, частка його святих мощей повертається до його рідного міста. Святий Макарій покровительствує всій нашій землі. Де би він не служив за життя, вдячна пам’ять про нього залишається в тих містах до сьогоднішнього дня. Скрізь його люблять і пам’ятають, шанують і моляться йому”, – підкреслив митрополит Феодосій.

Увечері того ж дня святиню з благоговінням зустріли в Коростені. У Древлянському парку митрополитом Овруцьким і Коростенським Віссаріоном у співслужінні міського духовенства було звершено молебень прпмч.Макарію. Митрополит Віссаріон висловив подяку Митрополиту Київському і всієї України Онуфрію та митрополиту Черкаському і Канівському Феодосію за можливість прибуття частки мощей святого уродженця Овруча на його малу Батьківщину. “Ця історична подія сприяє зміцненню нашої віри, зціленню наших душевних і тілесних немочей і зміцненню нашого народу у святій, єдиній, канонічній Церкві”, – зазначив архієрей.

Після молебню було звершено Хресний хід зі святинею до кафедрального собору Різдва Христового. Під час всенічного бдіння паства міста Коростеня та Овруцької єпархії мала змогу помолитися святому земляку і прикластися до частки його мощей.

***

Розташоване в Житомирській області місто Овруч є малою Батьківщиною прпмч.Макарія Канівського – місцем, де святий народився і навчався, а потім, після смерті батьків, прийняв постриг у стінах Свято-Успенського монастиря. Незабаром подвижник був направлений на служіння в Куп’ятицький і Кам’янецький монастирі, що на території сучасної Білорусі, де ніс послух ігумена. Через 35 років, ставши досвідченим духівником і борцем за чистоту Православ’я, він знову повернувся до рідної Успенської обителі в сані архімандрита, щоб керувати нею в складну епоху повсюдної католицької експансії.
Навіть у найважчий час святий Макарій не залишав монастиря, подаючи братії приклад мужності та стійкості у вірі. Домініканці вилучили орні землі, що належали Успенському монастирю, і розграбували майно обителі, але її насельники не залишили місце свого подвигу. Лише 1671 року, коли Овруч був спустошений татарами і в монастирі не залишилося жодного ченця, архімандрит Макарій залишив обитель, вирушивши для подальших трудів до Києво-Печерської Лаври, а потім – до Канева, де прийняв мученицьку кончину.
Передача частки мощей прпмч. Макарія в Овруцьку єпархію є продовженням давньої традиції шанування мощей святих у Православній Церкві. Підґрунтя цього звичаю ми знаходимо ще в Старому Завіті. Наприклад, відомо, що після дотику мерця до кісток пророка Єлисея, він чудесним чином ожив (4 Цар. 13:21).
Православне богослов’я стверджує, що святість угодників Божих поширюється і на їхню душу, і на їхнє тіло, оскільки тіла подвижників стають храмами Святого Духа (1 Кор. 6:19, 3:17). У цих тілесних храмах Бог живе Своєю благодаттю і після смерті святого.
Чудеса, які відбуваються від святих мощей, свідчать про те, що їхнє благочестиве шанування людьми угодне Богові.
Мощі святих сповіщають нам про покликання людини стати Божим храмом і про майбутнє воскресіння тіл, а також нагадують про мучеників Церкви, які своїми стражданнями та смертю закарбували віру в Христа, що переміг смерть.

Інформаційно-новинний відділ Черкаської єпархії

« Фев