Митрополит Феодосій вшанував вересневе світле свято преподобних Антонія і Феодосія Печерських

15 вересня 2022 року, в день пам’яті преподобних Антонія і Феодосія Печерських, митрополит Черкаський і Канівський Феодосій звершив Божественну літургію у домовому храмі на честь Похвали Пресвятої Богородиці.

Осіння пам’ять преподобних Антонія і Феодосія Києво-Печерських, що святкується 15 вересня, є святом унікальним і дуже улюбленим віруючими людьми. Особливим це свято робить те, що це єдиний день у році, коли обидва засновники Києво-Печерської Лаври святкуються лише вдвох, без пам’яті інших Печерських святих. Протягом року є окремий день пам’яті преподобного Феодосія Печерського та є спогад перенесення його святих мощей; є й окреме свято преподобного Антонія. Також протягом року обидва святі святкуються у соборі Ближніх або Дальніх Печер, а також у спільному Києво-Печерському соборі у другу Неділю Великого посту. А ось так, разом і лише вдвох, преподобні Антоній і Феодосій Печерські вшановуються лише зараз, 15 вересня. У цьому є неповторна особливість свята.
А люблять у віруючому народі та особливо шанують це свято тому, що воно особливе, «домашнє». Інші дні Печерських святих відрізняються сугубою урочистістю і величчю. В силу свого стародавнього походження вони вшановуються з особливою силою, з дотриманням лаврських традицій. Прочани і віруючий народ прагнуть побувати в ці дні у Великій Лаврі, дійти, доїхати до святині, щоб долучитися до урочистостей святих.
А вереснева пам’ять преподобних Антонія і Феодосія Печерських – свято відносно молоде, а тому не таке урочисте. Мало хто звершує паломництво цього дня до святинь Лаври. Як правило, це свято віруючі проводять у себе вдома, на парафіях та в монастирях. Саме тому є ціла низка храмів присвячених преподобним Антонію і Феодосію Печерським у різних єпархіях нашої Церкви, які відзначають престольний день саме 15 вересня. Це, якщо можна так сказати, «регіональне», єпархіальне святкування святих. Саме тому свято 15 вересня таке душевне, домашнє, тепле і тихе. Вдячність Богові і святим його за святість і радість цього осіннього дня!