Митрополит Феодосій звершив Літургію в підвальному приміщенні у вигнаній зі свого храму Стрітенській громаді (+ВІДЕО)

15 лютого 2024 року, у свято Стрітення Господнього, митрополит Черкаський і Канівський Феодосій звершив Літургію у Стрітенській парафіяльній громаді м. Черкаси. Вигнані зі свого храму багатодітний настоятель і численні парафіяни, у яких влітку минулого року були насильно захоплені храм і парафіяльний будинок, побудовані свого часу коштом Черкаської єпархії, моляться тепер у пристосованому підвальному приміщенні під однією з багатоповерхівок у м. Черкаси.

Владиці Феодосію співслужили секретар єпархії протоієрей Василій Вознюк, настоятель Стрітенської парафії протоієрей Євгеній Буркацький і духовенство міста.

На Літургії було піднесено сугубу молитву за Церкву, що потерпає від гонінь. Також прозвучали заупокійні молитви за митрополита Софронія (Дмитрука), який народився в день свята Стрітення Господнього.

Наприкінці богослужіння архіпастир звернувся до парафіян гнаної громади зі словом духовної розради і зміцнення. Митрополит Феодосій підбадьорив віруючих черкащан, які, незважаючи на поневіряння, перебувають у єдності один з одним, об’єднуючись навколо Євхаристійної Чаші. Навівши приклад сповідницького подвигу святих захисників віри, архієрей запевнив паству в тому, що в найважчих випробуваннях Господь завжди перебуває поруч із відданими Йому людьми.

За вірність Православній Церкві та мужність, проявлену в стоянні за віру, митрополит Феодосій удостоїв громаду Стрітенського храму, що перебуває у вигнанні, найвищої нагороди Черкаської єпархії – відзнаки “За вірність Церкві та мужність”.

***

Нагадаємо, що гоніння на парафіян Стрітенського храму почалося в червні 2023 року. У газеті “Черкаський край” сторонніми людьми було анонсовано проведення “зборів релігійної громади” з метою переведення храму до ПЦУ. Тоді, щоб уникнути можливих провокацій, настоятель із парафіянами провели реальні збори справжньої релігійної громади храму, де одноголосно засвідчили про свою вірність Українській Православній Церкві.

Проте в зазначений день на стадіоні в парку Хіміків заявлені фальшиві “збори членів релігійної громади” все-таки відбулися. Складалися вони здебільшого з працівників бюджетних організацій міста, деякі з них потім свідчили, що зганяли їх на стадіон під загрозою звільнення з роботи. Більш того, на ньому були присутні депутати міськради та представники силових структур, які у своїх виступах розпалювали міжрелігійну ворожнечу.

Варто зазначити, що серед присутніх на зборах справжніх парафіян Стрітенського храму не було взагалі. Замість них рішення про “переведення громади до ПЦУ” ухвалювали працівники бюджетних установ міста, які не мають стосунку до Церкви.

Низку трагічних подій продовжило силове захоплення Стрітенського храму, яке відбулося 3 серпня. Унаслідок насильницьких дій було захоплено не тільки приміщення храму, а й парафіяльний будинок, що знаходиться на його території. Настоятеля храму протоієрея Євгенія Буркацького – багатодітного батька, який виховує сімох дітей, примусово виселили з будинку разом із сім’єю.

Таким чином, парафіяни позбулися храму, будівництву та благоустрою якого вони присвятили своє життя. Але, як говорить Святе Письмо, “Бог не буває зганьблений” (Гал. 6:7). Випробування ще більше згуртували громаду. Тепер віряни моляться в підвалі одного з черкаських будинків, радіючи приїзду до них архієрея в день престольного свята.

А захоплений гонителями храм у цей же час мовчазно пустує. У ньому сьогодні не звучить молитва. За зачиненими дверима, у зганьбленій святині панує тиша.

А парафіяни, тим часом, моляться в підземеллі, смиренно чекаючи на припинення беззаконних і цинічних гонінь і довгоочікуваного повернення до рідного храму. Віримо, що цим очікуванням суджено збутися.

Пресслужба Черкаської єпархії УПЦ

Вересень 2024