У Черкаській єпархії відбулися богослужіння Покровської (Козацької) поминальної суботи

6-7 жовтня 2023 року в Черкасах вперше відбулися заупокійні богослужіння з нагоди Покровської (Козацької) поминальної суботи. 6 жовтня, з благословення митрополита Черкаського і Канівського Феодосія, вечірнє богослужіння з парастасом в Архангело-Михайлівському кафедральному соборі м. Черкаси очолив секретар Черкаської єпархії протоієрей Василій Вознюк у співслужінні благочинного Черкаського округу протоієрея Сергія Чумака та духовенства собору.

У перекладі з грецької мови, назва цього богослужіння звучить як “стояння поруч”. Усю службу прочани стоять поруч з особливим столом – кануном, на якому поставлено образ Хреста, запалено свічки і покладено приношення в пам’ять про покійних. Зібравшись у храмі цього дня, ми просимо в Бога милості до спочилих і звертаємося до Нього зі словами:

“Упокій, Спасителю наш, з праведними рабів Твоїх і посели їх на подвір’ях Твоїх, як написано, не дивлячись, як Благий, на гріхи їхні вільні й невільні, і на все, у знанні й у незнанні скоєне, Людинолюбець”.

Наступного дня, 7 жовтня, богослужіння в пам’ять про спочилих захисників Православ’я відбулося в передмісті Черкас – селі Хутори, в Іоанно-Предтеченському приділі храму Всіх святих, що в землі Черкаській просіяли. З благословення митрополита Феодосія, Божественну літургію звершив секретар Черкаської єпархії протоієрей Василій Вознюк. Його Високопреподобію співслужили настоятель храму протоієрей Олег Капітонов і духовенство Черкаського благочиння.

На богослужінні було прочитано молитву за Церкву, що потерпає від гонінь. Також прозвучали сугубі прохання за упокій душ усіх від віку спочилих православних християн – захисників Христової віри.

На завершення Літургії протоієрей Василій звернувся до прочан зі словом проповіді, наголосивши на важливості спільної молитви вірян за спочилих захисників Православ’я в цей пам’ятний день. Потім собором духовенства було звершено заупокійну панихиду.

***
На відміну від М’ясопусної і Троїцької батьківських субот, що мають загальноцерковне значення, про Покровську (Козацьку) суботу Типікон замовчує. Ця поминальна субота – благочестиве встановлення, що отримало своє поширення переважно в областях, які трагічно пережили турецьку і західну інославну експансії і мужньо відстояли свою батьківську віру. На цих землях особливе значення мала заупокійна молитва за спочилих захисників Православ’я, за козаків, які поклали свої життя за свою віру і Церкву.

Покровська Козацька батьківська субота була відроджена на єпархіальному рівні в Черкаській єпархії Української Православної Церкви у 2022 році.

На підставі клопотання митрополита Черкаського і Канівського Феодосія, рішенням Священного Синоду Української Православної Церкви від 23 листопада 2022 року в усіх храмах і монастирях Черкаської єпархії в суботу, що передує дню пам’яті Собору Черкаських святих, буде звершуватися загальноєпархіальне заупокійне поминання спочилих сповідників Православної віри на Черкаських землях.

Цього дня в усіх храмах і монастирях єпархії благословляється звершувати Літургії та панихиди за спочилими сповідниками віри Православної, козаками і новомучениками Черкаських земель ХХ століття.

Пресслужба Черкаської єпархії УПЦ

Вересень 2024