Выбрать страницу

Гробницю з часткою мощей святого прпмч.Макарія Канівського урочисто перенесено з Черкас до Переяслава

20 листопада 2022 р., у Неділю 23-ю після П’ятидесятниці, відбулося урочисте перенесення ковчега-гробниці з часткою мощей святого преподобномученика Макарія (Токаревського), архімандрита Овруцького і Канівського, ігумена Пінського, Переяславського і Черкаського чудотворця з Черкас до Переяслава. Гробниця-ковчег для перенесення святині була виготовлена з кришки того самого гробу, в якій нетлінні мощі святого Макарія 1942 року було перевезено з Переяслава до Черкас. Урочистості сьогодні розпочалися з Божественної літургії в Архангело-Михайлівському кафедральному соборі м.Черкаси, яку очолив митрополит Черкаський і Канівський Феодосій. Керуючому Черкаською єпархією співслужили вікарії єпархії: архієпископ Золотоніський Іоанн і єпископ Корсунь-Шевченківський Антоній, а також секретар єпархії протоієрей Василій Вознюк, благочинний Черкаського округу протоієрей Сергій Чумак і міське духовенство.

За богослужінням було піднесено сугубу молитву за мир в Україні.

Після Літургії митрополит Феодосій звернувся до віруючих зі словом проповіді, в якій розповів черкащанам про історичну подію, що буде сьогодні відбуватися. На завершення богослужіння собором архієреїв і духовенства було звершено Хресний хід із гробницею-мощевиком прпмч. Макарія Канівського навколо кафедрального собору.

Після закінчення молитовної ходи, гробницю з часткою мощей небесного покровителя Черкащини було перевезено до Архангело-Михайлівського монастиря м. Переяслава, де мощі святого Макарія перебували в XVIII-XIX століттях.

Знакова подія сьогоднішнього дня була приурочена до 80-річчя перенесення мощей святого в Черкаси з Переяслава. Повернення частки мощей до місця колишнього перебування нетлінного тіла святого Макарія було організовано з благословення Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Онуфрія митрополитами Бориспільським і Броварським Антонієм та Черкаським і Канівським Феодосієм для духовного укріплення вірян міста Переяслав у скрутний час випробувань.

Святиню в подорожі супроводжували митрополит Черкаський і Канівський Феодосій та вікарії Черкаської єпархії архієпископ Іоанн і єпископ Антоній.

У місті Переяславі, в Архангело-Михайлівському монастирі гробницю з мощами зустріли керуючий справами УПЦ митрополит Бориспільський і Броварський Антоній, вікарій Бориспільської єпархії єпископ Згурівський Амвросій, ігумен Архангело-Михайлівського монастиря м.Переяслава архімандрит Антоній, благочинний першого Переяслав-Хмельницького округу архімандрит Ніл (Семенець), духовенство Бориспільської та Черкаської єпархії і численні парафіяни.

Після Хресного ходу навколо Архангело-Михайлівського храму, сонмом архієреїв і духовенства було звершено молебень прпмч. Макарію, після якого митрополит Бориспільський і Броварський Антоній виголосив проповідь. Подякувавши митрополиту Черкаському і Канівському Феодосію за ініціативу повернути частку мощей Переяславського святого до місця їхнього попереднього перебування, архієрей наголосив на особливому значенні нинішньої події в духовному житті православних віруючих м. Переяслава.

“Під час земного життя прпмч. Макарій особливо потрудився у справі захисту православної віри, доклавши до цього всі свої сили і таланти. Стояння за віру, щира молитва, християнський подвиг – це те, що дає людині силу протистояти всім земним загрозам. Прпмч. Макарій сьогодні прибув до Переяслава, щоб у складний час засвідчити про те, що земне життя набуває цінності, коли наші імена записані в книзі життя вічного. Сьогодні ми зібралися в цій святій обителі, щоб прославити прпмч. Макарія і сугубо помолитися про те, щоб Господь зміцнив нас і дарував мир нашій Вітчизні”, – сказав митрополит Антоній.

Гробниця з частиною мощей прпмч. Макарія Переяславського і Канівського чудотворця буде встановлена в стінну нішу Архангело-Михайлівського монастирського собору, яка була спеціально влаштована у XVIII столітті в південній частині храму для положення тіла святого чудотворця.

Собором архієреїв і духовенства було звершено молебень святому Макарію. Усім, хто взяв участь в урочистостях повернення частки мощей святого до Переяслава, були роздані невеликі святині – “філахто” – частинки облачення від мощей святого Макарія.

***

Місто Переяслав згадується в пам’ятці давньоруської літератури – “Повісті минулих літ”. Ще до складання цього літопису воно було великим центром слов’янського племені сіверян, а потім – місцем постійного перебування митрополитів Київських і всієї Русі. Відомо, що вже в XI столітті, на місці нинішнього Архангело-Михайлівського монастиря в м. Переяславі існував Михайлівський собор. Він вирізнявся пишним інтер’єром, був прикрашений фресками, мозаїкою, виробами із золота і срібла. Багатому внутрішньому оздобленню храму сприяли й конструктивні особливості споруди, характерні для переяславської архітектурної школи.
Величний собор був варварськи зруйнований під час монголо-татарської навали. Храм було відновлено на колишньому місці в 1646-1666 рр. На рубежі 17-18 ст. Переяслав стає центром вікаріатства, підпорядкованого Київській єпархії. Наприкінці 1701 р. на основі відродженого храму засновується Михайлівський монастир. У 1734 р. він був знищений через пожежу і відроджений у 1745 р.
У цей же час до будівлі храму було прибудовано дзвіницю, келійний корпус і трапезну. У роки Другої світової війни храм знову постраждав і був відреставрований у 1951-1953 рр. Відтоді в Архангело-Михайлівському храмі Переяслава розташовується відділ етнографії історичного музею.
Архангело-Михайлівський монастир став місцем, де спочивали мощі преподобномученика Макарія Канівського. 13 травня 1688 р., зважаючи на небезпеку нападу на Канівський монастир турків, нетлінне тіло святого було перенесено до Переяславської полкової Воскресенської церкви. У 1713 р. єпископ Переяславський Захарій (Корнилович) переніс святиню в новозбудований храм Михайлівського монастиря.
У 1734 р. обитель постраждала від пожежі. Мощі преподобномученика Макарія перенесли в трапезну церкву, відновлену 1737 р. У 1745-1747 рр. в обителі звели кам’яну дзвіницю з брамою і новим храмом, який прилягає до неї, на честь преподобномученика Макарія. Після відновлення Михайлівської церкви, у 1750 р. мощі Канівського чудотворця перенесли до неї. На згадку цього перенесення було встановлено друге святкування преподобномученику Макарію – 13 (26) травня. У 1786 р. святиню перенесли в міський Вознесенський монастир, а Михайлівську обитель перетворили на парафію.
У 1942 р., під час Великої Вітчизняної війни, нетлінне тіло святого Макарія було перенесено з Переяслава до Троїцької церкви м. Черкаси, а після її зруйнування – до Черкаського храму Різдва Пресвятої Богородиці. 2002 року, після освячення нового Архангело-Михайлівського кафедрального Собору Черкас, найбільшого християнського храму України, мощі угодника Божого було перенесено до цього собору, де вони й перебувають донині.
Частину мощей святого Макарія тепер, через 80 років, перенесено до місця колишнього перебування мощей разом з історичною дерев’яною гробницею. Це, без сумніву, є видимим знаком молитовної допомоги святого Макарія – великого борця за Православ’я – для православних вірян Переяслава у важкий час випробування їхньої вірності Церкві Христовій.

Інформаційно-новинний відділ Черкаської єпархії

Количество просмотров: 107

Цей запис також доступний на: Russian

Об авторе

Подписывайтесь на наши каналы в Telegram, Яндекс.Дзен и в других соц.сетях...

ОСТАННІ ПОДІЇ

КАЛЕНДАР НОВИН

Декабрь 2024
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
« Ноя    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Відео-новини єпархії

ПРИЄДНУЙТЕСЬ ДО НАС

Помітили помилку?

Виділіть текст з помилкою і натисніть
Дякуємо за допомогу!