Керуючий Північним київським вікаріатством єпископ Боярський Феодосій очолив Божественну літургію в Покровському храмі м.Києва (ОНОВЛЕНО)
19 січня, у свято Святого Богоявлення – Хрещення Господа Бога і Спаса нашого Іісуса Христа, з благословення Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Онуфрія в Покровському храмі на набережній Дніпра на Оболоні була звершена святкова Божественна Літургія архієрейським чином.
Богослужіння очолив вікарій Київської Митрополії єпископ Боярський Феодосій, керуючий Північним київським вікаріатством. Преосвященному владиці співслужили секретар Київської єпархії по м.Києву протоієрей Віктор Іващук, благочинний Оболонського благочиння протоієрей Володимир Терещук, настоятель храму протоієрей Миколай Терещук і духовенство столиці.
На завершення богослужіння єпископ Феодосій вимовив проповідь:
Кожному православному святу передує богослужіння особливого чину. Вечірня напередодні великих свят завжди відбувається з читанням паремій. Паремії – це уривки зі Святого Письма Старого Завіту, які розкривають зміст майбутнього свята. Як правило, це 3 паремії. Але напередодні найбільших свят їх кількість збільшується. Так, наприклад, на вечірні перед Великоднем, яка відбувається вранці у Велику Суботу, читається 15 паремій. А перед святом Богоявлення – 13 паремій. Вчора вранці, коли відбувалася Літургія Василія Великого з вечернею, всі паремії, що читалися на вечірні, були присвячені воді.
Перша паремія нагадувала про перший день творіння Богом світу, коли земля була пуста та порожня і Дух Божий носився над водою (див. Бут.1:2). Дух Святий, який все животворить, оживив воду і вона стала життєво необхідним єством для будь-якої живої істоти. Інші читання говорили про те, як чудесним чином розступалися води річки Йордан перед Іісусом Навином (див. Нав.3:7-17), а води Червоного моря – перед Мойсеєм (див. Ісх.14:15-29), давши можливість йти людям по дну, коли їм ввірено було вести за собою обраний народ Божий. Подібно до того розступалися води і перед пророком Іллею і Єлисеєм від одного лише удару по ній Ільїною мілоттю (4Цар.2:6-14). Також ми вчора слухали про те, як вода чудесним чином неперешкодила вогню попалити богоугодну жертву, принесену пророком Іллею, на влаштованому ним жертовнику Істинному Богу, посоромивши тим служителів ідола Ваала (3Цар.18:30-39).
Ми бачимо, що Господь обрав водне єство для того, щоб звершувати через нього для людей багато чудес. Але всі старозавітні чудеса були лише прообразом того великого чуда, яке сталося дві тисячі років тому і яке ми сьогодні згадуємо, – коли Господь наш Іісус Христос прийшов до Іордану, де Іоанн хрестив народ, щоб Самому прийняти від нього Хрещення. Безгрішний Господь не потребував омовіння гріхів водою, не потребував і освячення нею, але Він Сам, Своїм Хрещенням, освятив єство вод раз і назавжди. Чудом явлення Духа Святого у вигляді голуба і гласом Отчим з Небес свідчилася та подія.
В силу того, що Господь, охрестившись в Іордані, освятив речовина (воду) і дійство Хрещення, це Таїнство стало необхідним і для нашого спасіння, коли людина, народжена від матері по плоті, народжується від Бога по Духу. На спогад про Господнє Хрещення в сьогоднішнє свято ми освячуємо воду особливим чином, і ця вода має велику благодатну силу від Бога. Називається вона по-особливому – «Агіасма», що означає – Святиня. Віруючі люди на досвіді знають, яку вона має велику силу в духовному житті людини, як просвіщає розум, умиротворяє серце, виганяє всяку силу ворожу. Нею освячуються дома та речі, предмети й стихії. Господь обрав водне єство, щоб через нього щедро і рясно передавати нам Свою благодать, освячувати нас.
Нехай і сьогодні Велика Агіасма буде всім нам в прощення гріхів і спрямує нас до здобуття Небесного Царства!
Количество просмотров: 144
Цей запис також доступний на: Russian