“Класичне” рейдерство в дії: в Ірклієві відбулася спроба захоплення Свято-Троїцького собору УПЦ

2 серпня 2023 року в с. Іркліїв Золотоніського району сталася подія, що вражає своїм беззаконням і безкарністю. Шляхом неприкритого самоуправства прихильники ПЦУ здійснили спробу захоплення Свято-Троїцького собору УПЦ. “Озброївшись” лайливою лексикою, група вороже налаштованих людей, які видавали себе за громаду храму, вступила в запеклий конфлікт зі священиками і справжніми парафіянами, які в цей час молилися на вулиці.

Коли нецензурні слова були вичерпані, в хід пішла груба фізична сила. З болгаркою в руках “настоятель” раніше захопленого Спасо-Преображенського храму с. Великі Канівці “священик” ПЦУ Антоній Лисенко намагався зрізати замки на дверях храму, погрожуючи “довести до кінця” розпочату злочинну справу. Завдяки мужності та згуртованості парафіяльної громади, що стала навколо храму “живим щитом”, захоплення було зупинено. Однак, численні погрози на адресу духовенства і парафіян з боку рейдерів тривають і донині.

Нагадаємо, що так званий “перехід” громади Свято-Троїцького собору с. Іркліїв з УПЦ до ПЦУ був здійснений без згоди самої громади та її настоятеля – вікарія Черкаської єпархії архієпископа Золотоніського Іоанна. Владика є будівельником цього храму і багаторічним духівником парафіян, у яких він заслужив незаперечний авторитет.

Незважаючи на це, вже протягом більш ніж двох місяців триває послідовний і планомірний процес силового “переведення” громади в юрисдикцію ПЦУ. 31 травня 2023 р., у знаменний день пам’яті святих отців семи Вселенських соборів, відбулися збори релігійної громади Свято-Троїцького собору. Під час зборів парафіяни одноголосно засвідчили про свою вірність канонічній УПЦ на чолі з її Предстоятелем – Блаженнішим Митрополитом Київським і всієї України Онуфрієм. Волевиявлення громади було підтверджено голосуванням, результати якого були відображені у відповідному протоколі.

Проігнорувавши рішення парафіян, 2 червня територіальна громада с. Іркліїв провела власні збори в сільському клубі, де, видаючи себе за релігійну громаду, “перевела” Свято-Троїцький собор в юрисдикцію ПЦУ. Згодом, дані про приналежність храму ПЦУ були внесені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб. При цьому вимога закону про згоду парафіян на зміну релігійної підлеглості була порушена, а настоятель і парафіяни на голосуванні в клубі не були присутні і навіть не були на нього запрошені. “Настоятелем” перереєстрованого собору призначили “клірика” Свято-Миколаївського храму с. Крутьки “протоієрея” Михаїла Романюка, який ухилився в розкол. На даний момент він перебуває під забороною у священнослужінні, згідно з указом керуючого Черкаською єпархією УПЦ митрополита Черкаського і Канівського Феодосія.

Після незаконного “переведення” громади в ПЦУ, 12 червня, у листі до дирекції НСТУ “Суспільне Черкаси” настоятель Свято-Троїцького собору Ірклієва архієпископ Золотоніський Іоанн надав публічну інформацію про події навколо парафії. Зокрема, архієрей підтвердив, що на зборах 31 травня парафія одноголосно засвідчила свою підпорядкованість УПЦ, її Предстоятелю та Священному Синоду. А за фактом проведення від імені релігійної громади зборів жителів села без законного на те підґрунтя ним було направлено застереження на адресу Черкаської обласної держадміністрації.

Незважаючи на прохання парафіян про захист своїх прав, за бездіяльності органів державної влади, 2 серпня рейдерами було здійснено спробу силового захоплення собору в Ірклієві. Віряни звернулися в поліцію з вимогою забезпечити охорону храму від радикально налаштованих людей, які бажають силоміць забрати у них святиню. Але чи будуть почуті ці заклики, якщо віряни УПЦ залишаються в нашій країні юридично беззахисними? Це питання залишається відкритим.

Пресслужба Черкаської єпархії УПЦ

« Апр