Архієпископ Феодосій звершив освячення престолу у боковому приділі Свято-Успенського собору м.Золотоноша

15 травня 2021 року Високопреосвященніший архієпископ Черкаський і Канівський Феодосій прибув з візитом до Свято-Успенського собору м.Золотоноша, його настоятелем є безпосередньо керуючий архієрей Черкаської єпархії. Тут він урочисто освятив боковий (лівий) приділ на честь святителя й чудотворця Миколая.

Собор на честь Успіння Божої Матері у Золотоноші почали будувати у першій декаді ХХ століття: у 1907 році. Будівництво тривало три роки. Побудований він був у псевдо-візантійському стилі і мав унікальну систему опалення. З 1927 по 1937 роки в Золотоноші були зруйновані всі церкви, але Свято-Успенська вистояла. Хоча дісталося їй чимало лиха: з неї були знесені всі куполи, зруйнувана дзвіниця, знищені дзвони. Згодом в храмі було розміщено військовий склад, в якому окрім військової амуніції зберігали й сіль, яка завдавала неабиякої шкоди стінам споруди. Сіль і зараз виступає на стінах, руйнуючи штукатурку і розпис.
В роки німецької окупації церкву відремонтували, відновилися богослужіння. З 1942 року вони не припиняються й до цього часу. Як не дивно, але храм діяв навіть тоді, коли інші храми були закриті. В листопаді 1943 року, після визволення Золотоноші від фашистських загарбників, працівники НКВС заарештували настоятеля церкви, який помер від тортур під час слідства.
Сьогоднішній собор окрім головного – Успенського – має ще й бокові вівтарі: правий-на честь Святої Трійці, лівий – на честь Миколая Чудотворця. Свято-Миколаївський приділ було освячено ще 1961 року, до того ж не архієрейським, а ієрейським чином, тобто уставний чин освячення здійснював тодішній настоятель, що у роки панування державної політики войовничого атеїзму та утиснень Православної Церкви було поширеною практикою. Крім того, дерев’яний престол за цей тривалий час виявився незданим для постійних богослужінь. Відтак було вирішено його освятити заново.

Перед початком освячення владика Феодосій за традицією звернувся до присутніх священиків і парафіян, розповівши про сутність цього канонічного священнодійства.

Після освячення архієпископ Феодосій очолив Божественну літургію у приділі з ново освяченим престолом.

За Літургією владика за 40-річне сумлінне пастирське служіння нагородив настоятеля храму у с. Богодухівка Чорнобаївського району протоієрея Михайла Лотиша правом носіння другого наперсного хреста.

Під час Божественної літургії владика виголосив молитву за мир в Україні.

По завершенні він подякував наміснику Свято-Успенського собору, благочинному Золотоніського округу протоієрею Сергію Снопку та присутнім священикам за наполегливу працю. У свою чергу отець Сергій привітав архієпископа Феодосія з днем його небесного покровителя – преподобного Феодосія Києво-Печерського, який відзначатиметься завтра, 16 травня, – та вручив владиці букет квітів. Привітати архієрея прибули керівники та відомі громадські діячі Золотоноші на чолі з міським головою Віталієм Войцехівським.

Прес-служба Черкаської єпархії