Выбрать страницу

Голова Комісії США з релігійної свободи проінформований щодо переслідувань УПЦ, в тому числі митрополита ФЕОДОСІЯ

23 квітня 2024 року, на ім’я Голови Комісії США з міжнародної релігійної свободи Абрахама Купера від правозахисного об’єднання “Амстердам і партнери” (Amsterdam & Partners LLP) було відправлено офіційного Листа. Крім іншого, голова адвокатського об’єднання Роберт Амстердам в листі зазначив:

“Я представляю Українську Православну Церкву (УПЦ) з метою забезпечення свободи віросповідання й верховенства прав для усіх громадян України. Я пишу даного листа з огляду на значне погіршення ситуації навколо релігійної свободи в Україні. Беручи до уваги статутні повноваження Комісії США з міжнародної релігійної свободи (КМРС), я закликаю Вас рекомендувати Державному департаменту США визнати Україну країною, що викликає особливе занепокоєння, або, принаймні, внести її до Спеціального контрольного списку.

Це занепокоєння небезпідставне, а стан стосовно релігійної свободи в Україні погіршується з кожним днем. УПЦ піддається систематичній кампанії дискримінації з боку українського уряду, про що більш детально йдеться нижче. Кінцевою метою цієї кампанії є повне знищення Церкви та розгін її пастви, яка налічує мільйони. Український уряд задіяв значні державні ресурси, включно з поліцією та Службою безпеки, аби переслідувати, залякувати, арештовувати й ув’язнювати священнослужителів і парафіян УПЦ. Особливе занепокоєння викликають свавільні арешти численних високопоставлених священнослужителів за неправдивими звинуваченнями, які ставлять під сумнів прихильність України до зобов’язань щодо релігійної свободи й верховенства права.

Одна з найвідоміших справ стосується митрополита Черкаського і Канівського Феодосія, квартиру якого неодноразово обшукували силовики і який перебував під домашнім арештом за нібито вказівки публікувати «екстремістський контент». Деякі звинувачення проти митрополита Феодосія стосуються академічних і публічних виступів за період останніх десяти років. Промови митрополита Феодосія не носили підбурювального характеру, а лише фактично описували еклезіологічну позицію УПЦ та розкол в українському православ’ї. СБУ висунула нові звинувачення митрополиту Феодосію після того, як під домашнім арештом він записав і виклав відео на YouTube. У цих відео детально описано атаки на УПЦ та ширшу загрозу свободі віросповідання в Україні. СБУ стверджувала, що критика митрополитом Феодосієм радикалів СБУ та захист майна УПЦ є злочинною дією “на користь країни-агресора”.

Після арешту митрополита Феодосія, у серпні 2023 року міський голова Черкас Анатолій Бондаренко у відео, опублікованому у Facebook, заявив, що «вичистить місто Черкаси від московського бруду». Бондаренко додав: «Готуйтеся, у Черкасах не буде московських попів. (…) у Черкасах будуть молитися українською мовою». Слід зазначити, що це знову ж таки поширене неправильне відображення УПЦ, віряни якої моляться не російською, а церковнослов’янською чи українською мовами. Подібні заяви знову є невиправданими спробами українських чиновників заплямувати репутацію духовенства УПЦ.

Після свого арешту митрополит Феодосій продовжив висловлюватися про загрози свободі віросповідання в Україні. 8 жовтня 2023 року він виступив по відеозвʼязку на засіданні Ради ООН з прав людини. Після цього стосовно митрополита Феодосія проводилися подальші розслідування з боку СБУ й була навіть загроза його затримання у СІЗО.

Під час мого ознайомчого візиту до Києва в лютому 2024 року я мав змогу особисто зустрітися з митрополитом Феодосієм. Наступного дня після нашої зустрічі СБУ знову провела обшук у його квартирі, після чого у Феодосія стався серцевий напад. При цьому, митрополит Феодосій – один з багатьох священнослужителів УПЦ, які зазнають систематичних і нечуваних репресій.

Виходячи з минулих практик Комісії США з міжнародної релігійної свободи (КМРС), цей орган має висунути пропозицію оголосити Україну країною, яка викликає особливе занепокоєння, або принаймні внести її до спеціального контрольного списку.

UNCIRF розробила рекомендації для країн, які має бути визнано такими, що викликають особливе занепокоєння, беручи за основу факти, еквівалентні до систематичної, довготривалої і нечуваної агресії України проти УПЦ. Попередні країни було внесено до цього списку через дискримінаційне законодавство, використання релігії як політичного інструменту й переслідування духовенства і вірян. Наразі дії українського уряду відповідають кожній із цих характеристик.

Україна однозначно відповідає критеріям для надання їй статусу країни, що викликає особливе занепокоєння з огляду на особливо серйозні порушення права на свободу віросповідання. Враховуючи те, що для занесення України до спеціального контрольного списку достатньо лише серйозних порушень права на свободу віросповідання, її включення до цього списку є неминучим”, – впевнений правозахисник.

Джерело: сайт “Save the UOC” 

Количество просмотров: 35

Цей запис також доступний на: Russian

Об авторе

ОСТАННІ ПОДІЇ

КАЛЕНДАР НОВИН

Июнь 2024
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
« Май    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Відео-новини єпархії

ПРИЄДНУЙТЕСЬ ДО НАС

Помітили помилку?

Виділіть текст з помилкою і натисніть
Дякуємо за допомогу!