Митрополит Антоній розповів про те, як будемо святкувати Великдень цього року

Сподіваємося, що за кілька днів до Великодня нічого надзвичайного не станеться і ми зустрінемо наше найбільше свято – Великдень – у наших храмах.

“…Всі ми, віряни, очікуємо на Великдень, свято, яке є основоположним для християнського світогляду. І завжди це свято світле, радісне, воно завжди наповнене особливими внутрішніми передвідчуттями, тому що святі отці кажуть, що у великодню ніч кожній людині, не тільки тому, хто вірує, але і невірянину, дається передчуття майбутнього вічного життя. Тому великодня ніч завжди наповнена таким переднастроєм, і кожен вірянин завжди прагнув на Великдень до храму.

Але цього року Великдень особливий. На жаль, не в усіх зараз є можливість відвідати храм. Багато хто, може, і хворіє, тому вони повинні самі себе самообмежувати, приносити свою жертву для здоров’я свого ближнього. Тобто кожна людина, яка відчуває фізичну недугу, повинна взяти на себе такий подвиг: залишитися вдома, помолитися, якщо є можливість, прочитати пасхальний канон і в такий спосіб приєднатися до тієї церковної радості, яка завжди об’єднує вірян, незалежно від того, де вони перебувають.

Крім того, ми знаємо, що держава зараз вживає особливі заходи, пов’язані з карантином. Це стосується і кількості допустимого перебування в храмі. Ми знаємо, що в храмі, згідно з нинішніми вимогами, може бути лише 10 осіб – цих параметрів повинні обов’язково дотримуватися.

Але ми робимо все, щоб ті, хто не зможе бути в цю ніч у храмі, доторкнувся до пасхальної радості. Вже зараз ведуться прямі трансляції, онлайн-трансляції, з багатьох храмів України Української Православної Церкви. В цю ніч вже є домовленість про те, що деякі телеканали будуть вести трансляцію з Києво-Печерської лаври і, можливо, з інших храмів Києва. Звичайно, це не повноцінна участь, якої б хотілося нашим вірянам, але, враховуючи складну ситуацію, ми повинні з розумінням поставитися до обмежень, які запроваджує держава, і це ще громадянський обов’язок кожного з нас.

Крім того, самообмеження, яке ми зараз запроваджуємо, за потреби – це наша жертва, це наша любов до ближнього. Тому що, на жаль, хвороба не розбирається, де людина перебуває. І можна заразитися, можна заразити іншого. Вже зараз ми бачимо, що коронавірус іноді не виявляється, а людина є носієм цього вірусу і може передати іншій людині, з якою поруч стоїть або з якою вона спілкується. Тому ми повинні з розумінням до цього поставитися.

Сподіваємося, що все одно Господь відвідає наші серця радістю, незалежно від того, де ми будемо: вдасться бути в храмі, вдасться бути біля храму, або ж ми в цю пасхальну ніч у руках з молитвословом або з іншого богослужбовою книгою зможемо помолитися і віддати подяку воскреслому Богу за те, що він дає майбутнє життя кожному, хто вірує в нього…”

Митрополит Антоній,
митрополит Бориспільський і Броварський,