Митрополит Феодосій: Церква підійшла до рубежу випробувань, ми повинні вистояти

17 березня 2023 року митрополит Черкаський і Канівський Феодосій у проповіді після богослужіння в Архангело-Михайлівському кафедральному соборі м. Черкаси закликав духовенство стояти в канонічній правді Церкви, незважаючи на утиски та прийдешні випробування, повідомляє прес-служба Черкаської єпархії.

“Той процес, який відбувається в нашому суспільстві, в нашій країні, логічно і закономірно веде до знищення канонічної УПЦ. І якщо хтось думає, що вони зупиняться на Лаврі – той помиляється. Людям, які розмірковують над шляхами людства, давно зрозуміло, куди йде наше суспільство і що хоче зробити з нашою Церквою ворог роду людського… Наша Церква підійшла до межі випробувань і на нас із вами, духовенство, теж чекають різні випробування”, – сказав митрополит Феодосій.

Ієрарх УПЦ нагадав, що служіння священика, насамперед, жертовне, а не комфортне чи модне.

“Більшість із нашого духовенства приймали сан впродовж останньої чверті століття, в час відродження Церкви, в час благоденства, в той час, коли стати священиком було не тільки не жертовно, а й престижно, для декого “модно” і навіть прибутково. І, на жаль, серед нашого духовенства є люди, які досі не зрозуміли жертовності служіння священика, що священик повинен бути поруч із Богом не тільки тоді, коли благо на землі йому, а й тоді, коли приходить час випробувань”, – зазначив митрополит Феодосій.

“Саме тому, хоч і небагато, зараз є священики, які або відпадають від Церкви, переходячи в розколи, або всередині Церкви залишаються і намагаються диктувати Їй свої умови: як зберегти комфорт, як зберегти статус у суспільстві, як зберегти те, що маємо, зокрема храми, пам’ятки архітектури, – як усе це зберегти, але не піти на жертву заради Христа. Такі священики вже заслужили від істинно віруючих найменування “попів-гапонів”, за прикладом священика Гапона, який 1905 року повів людей демонстрацією на розстріл. Ми з вами не повинні бути такими”, – підкреслив митрополит Феодосій.

Митрополит Феодосій зазначив, що силу вистояти перед прийдешніми випробуваннями дає апостольська спадкоємність і благодать.

“Треба стояти у своїй вірі, треба стояти в канонічній істині своєї Церкви. Навіть якщо нас позбавлять храмів, якщо поставлять поза законом, якщо проти нас будуть відкривати безпідставні кримінальні справи – ми повинні вистояти. Силу стояти перед Богом нам дає апостольська спадкоємність, благодать, що діє в нас, втішає і зміцнює нас. Те, що відрізняє нас від інших деномінацій православних в Україні, та перлина, яку ми з вами, знайшовши, повинні берегти за євангельським словом. Хто не розуміє цього, хто думає, що благодать апостольської спадкоємності є і в розколах – вам нема чого робити в УПЦ. Ідіть! “Вільному воля, спасенному рай”. Залиште нас на сповідницький подвиг. Ми віримо, що заради цього подвигу ми і прийшли на землю і стали священиками”, – заявив митрополит Феодосій.

“Але водночас ми глибоко віримо, що наша земля, земля Київської Русі, земля Ярослава Мудрого, князя Володимира, княгині Ольги, преподобних сповідників, новомучеників – це земля не тільки освячена мученицькою кров’ю, а й земля, присвячена Божій Матері ще в далекому Х столітті. Ми віримо, що Божа Матір обрала в уділ Свій нашу землю, а значить – не залишить її. І якщо нас виженуть із наших храмів, якщо нас остаточно виженуть із лавр і монастирів, Матір Божа ніколи не залишить нас там, де ми будемо молитися і служити канонічні літургії – у квартирах, у будинках, на горищах і в підвалах”, – висловив упевненість митрополит Феодосій.

“Де б не відбувалася канонічна православна літургія – заради неї існуватиме наше суспільство і наш народ. І саме ці осередки богослужбового життя Божа Матір буде особливо покривати доти, доки ми з вами не усвідомлюємо свої гріхи перед Богом і чому Господь попустив таке випробування нашій Святій канонічній УПЦ.

Коли ми повною мірою усвідомимо і покаємося у своїх гріхах, тоді знову вийдемо на волю, знову Божа Матір відкриє нам широкі можливості – заселити не тільки ті монастирі, які нами відроджено впродовж 30 років, а й збудувати нові, розквітнути духовним життям і співати славу Богу нашому на нашій землі, як пророкували подвижники благочестя, особливо ХХ століття”, – сказав митрополит Феодосій.

Ієрарх УПЦ благословив священикам, які будуть вигнані зі своїх храмів, забирати антимінси і служити по домівках.

“Якщо ж нас поставлять поза законом, благословляється всьому вірному духовенству, яке буде вигнано зі своїх храмів, забирати антимінси і служити по домівках. Згуртовувати навколо себе вірних Церкві, теплити духовне життя – і воно навколо чаш Христових ніколи не згасне доти, доки знову нам можливо буде вийти на свободу. А цей час обов’язково прийде”, – зазначив митрополит Феодосій.

Пресслужба Черкаської єпархії УПЦ

За матеріалами СПЖ