В Черкаській єпархії встановлено Козацьку (Покровську) поминальну батьківську суботу напередодні Собору Черкаських святих
На підставі рішення Священного Синоду Української Православної Церкви від 23 листопада 2022 року, з благословення керуючого Черкаською єпархією Високопреосвященнішого митрополита Черкаського і Канівського Феодосія, в усіх храмах і монастирях Черкаської єпархії Української Православної Церкви встановлена особлива богослужбова практика звершення Козацької (Покровської) поминальної батьківської суботи напередодні Собору Черкаських святих. Напередодні Неділі – дня пам’яті Собору Черкаських святих – в суботу, буде звершуватися все-єпархіальне заупокійне поминання спочилих сповідників Православної віри на Черкащині, тим самим буде відновлений історичний звичай звершення “Козацької (Покровської) батьківської суботи”, під час якої наші предки молилися за упокій козаків і воїнів, які поклали своє життя за віру Православну на нашій землі. В цей день у всіх храмах і монастирях Черкаської єпархії звершуватимуться Літургії та панихиди за спочилими сповідниками віри Православної, козаками та новомучениками Черкащини ХХ століття, імена яких відомі Богу. Відновлення на Черкащині майже забутої “Козацької поминальної суботи” напередодні Недільного святкування Собору Черкаських святих допоможе віруючим краще усвідомити та пов’язати між собою сповідницькі подвиги козаків, які відстоювали Православну віру на наших землях протягом останніх століть, та подвиги новітніх мучеників і сповідників Черкащини.
Для Черкаської єпархії Козацька (Покровська) поминальна субота стане особливим днем поминання усіх, хто загинув за віру і Вітчизну протягом історії Православ’я на Русі в цілому і не теренах Черкащини зокрема. Це насамперед буде молитва за тих, кого ми знаємо як подвижників благочестя, але які в силу тих чи інших обставин, нехватки документів чи інших відомостей поки не можуть бути канонізовані.
Цей відроджений поминальний суботній день завжди передуватиме святу вже прославлених святих Собору Черкаської землі, який звершуватиметься оразу в Неділю після цієї поминальної суботи. В нього будуть входити як уже прославлені новомученики та сповідники Черкаські, так й інші святі, які при житті багато потрудились та залишили помітний слід в історії Православ’я на Черкащині.
ІСТОРИЧНА ДОВІДКА.
Здавна свято Покрови Пресвятої Богородиці було престольним у головному храмі Запорізької Січі на острові Хортиця і шанувалось як загальнонародний день козацтва. В деяких регіонах Покровська субота була другою в череді поминальних субот, які починалися на початку жовтня та продовжувалися аж до настання самого Різдвяного посту. Перша була безіменна, далі з прив’язкою до свят «Покровська», (вона ж Козацька), «Лукина», «Димитрівська», «Космо-Даміанівська», «Михайлівська» і «Филипова», або пущальна. Останньої могло і не бути, адже не завжди розташування дат уе дозволяло.
Димитрівська поминальна субота в свій час була узагальнена для загального богослужбового вжитку внаслідок історичних подій. Щодо Покровської, то ця поминальна субота відома не тільки на території центральної України як всі вище перечислені, але і далеко на північ. Згадки про неї можна зустріти у праці одного з видатних літургістів ХХ ст. священносповідника Афанасія (Сахарова) єп. Ковровського.
Количество просмотров: 318
Цей запис також доступний на: Russian