Божественна літургія в Неділю 16-ту після П’ятидесятниці в Архангело-Михайлівському кафедральному соборі м. Черкаси

24 вересня 2023 р., у Неділю 16-ту після П’ятидесятниці та день пам’яті прп. Силуана Афонського, з благословення митрополита Черкаського і Канівського Феодосія, вікарний архієрей Черкаської єпархії єпископ Корсунь-Шевченківський Антоній звершив Літургію в Архангело-Михайлівському кафедральному соборі м. Черкаси.

Преосвященному владиці співслужили секретар Черкаської єпархії протоієрей Василій Вознюк, благочинний Черкаського округу протоієрей Сергій Чумак і духовенство собору.

На богослужінні було піднесено молитву за Церкву, що потерпає від гонінь. Також було виголошено особливі прохання до Бога про упокій душі новопреставленого Іллі – спочилого батька черкаського вікарія.

Наприкінці Літургії єпископ Антоній звернувся до парафіян собору зі словом проповіді, в якій розповів про тернистий шлях прп. Силуана Афонського до Христа. Почувши в дитинстві від одного вченого твердження про те, що Бога немає, юний Семен не повірив йому. Тоді він задався питанням: “Чи є Бог?” і витратив 15 років життя в пошуках бажаної відповіді на це питання.

Тільки в 19 років, почувши розповідь благочестивої селянки про чудотворення, яке відбувається від мощей святого, юнак нарешті остаточно переконався в тому, що Бог існує. Тоді, сповнений подяки Господу, він прийняв рішення присвятити своє життя служінню Йому.

Знадобилося багато часу, щоб бажання молодої людини перейшло до дії. Переживши відступ від благочестивого життя і впадання у важкі гріхи, Семен згадав про свою обіцянку після того, як одного разу Пресвята Богородиця звернулася до нього уві сні з напоумленням.

Ця подія стала для нього переломною. Тоді він ніс військову службу. Сидячи з товаришами по службі в корчмі, Семен раптом усвідомив, що тоді, коли він марнує час у гульбі, афонські ченці підносять невпинні молитви до Бога. Побоявшись осуду за гріховне життя, молодий чоловік мучився від мук совісті до того моменту, поки не прибув на Святу Гору й оселився на ній, прийнявши чернечий образ. Він розкаявся у всіх гріхах і отримав від Господа дар розумної молитви.

Архієрей зазначив, що чернече життя прп. Силуана було нелегким, сповненим безлічі спокус і духовної боротьби. Мучачись від помислів марнославства, монах впав у відчай, втративши надію на милість Божу. І тоді він сподобився побачити лик Самого Спасителя. “Цей лик з’явився йому незбагненним чином і проник у глибини його душі й серця. Відтоді святий палко бажав знову споглядати цей лик: лагідний, люблячий, неймовірний, незбагненний, такий, що не описується ніякими людськими словами. Перед очима святого тоді преобразився весь навколишній світ”, – так описав архіпастир духовний стан подвижника.

Після цього одкровення преподобного знову долали марнославні помисли і знову він переживав сильну зневіру. Тоді Господь знову з’явився йому і вимовив слова, які лягли в основу багатьох святоотцівських настанов: “Тримай розум свій у пеклі і не впадай у відчай!”.

Цю мудру пораду, за словом архієрея, можна перефразувати так: “Не покладайся на себе, а сподівайся на Бога!”. Єпископ Антоній побажав вірянам, щоб цей духовний девіз став девізом життя кожної людини, адже саме в ньому полягає запорука спасіння людини від вічної смерті.

На завершення проповіді архієрей анонсував майбутні богослужіння Козацької батьківської поминальної суботи та Неділі всіх святих, що в землі Черкаській просіяли, які відбудуться 7 і 8 жовтня. Єпископ Антоній запросив усіх православних черкащан розділити спільну молитву з сонмом архіпастирів і духовенства, запрошених цими днями на святкові урочистості до Черкас.

Пресслужба Черкаської єпархії УПЦ

Липень 2024