Выбрать страницу

Архієпископ Феодосій відвідав одну з найстаріших святих обителей – Свято-Троїцький Мотронинський монастир

17 січня 2021 року Високопреосвященніший архієпископ Черкаський і Канівський Феодосій прибув до Свято-Троїцького Мотронинського монастиря, який вважається однім з найстаріших в історії Київської Русі. 

Історія цієї обителі окутана багатьма легендами і уходить коріннями у глиб століть. Мотронинський монастир заснований ще до монгольського нашестя. Тоді тут стояла фортеця Мирослава — улюбленого воєводи Ярослава Мудрого. Повертаючись 1036 року після розгрому печенігів, Мирослав вирішив перевірити охорону фортеці і виставив свої човни у бойовому порядку. Вирішивши, що човни ворожі, дружина воєводи — Мотрона, наказала атакувати їх і вбила Мирослава. Дізнавшись про страшну помилку, Мотрона прийняла чернецтво і заснувала тут монастир, який став називатись Мотронинський.
Задовго до виникнення самої обителі на місці сучасного монастиря поселилися відлюдники і жили в печерах. Це місце справді відповідало потребам душі для тих, хто шукав самоти і пізнання Бога. Навколо безмежні ліси, глибокі яри і численні чисті освіжальні джерела. Природа і рослинність тоді були надзвичайно багаті і в той час неприступні завдяки багатьом пагорбам та ярам. Ця територія носить назву Холодний Яр, тому що навіть в найспекотнішу погоду завдяки природним особливостям тут відчувається свіжість і прохолода.
В середині XVIII століття монастир став одним з центрів боротьби проти церковної унії. З монастирем пов’язаний початок гайдамацького руху, очоленого М. Залізняком, що увійшов до історії під назвою «Коліївщина».
Після революцій 1917 року та громадянської війни, настає найважчий період в історії Мотронинського монастиря. Він потерпає від численних набігів як звичайних бандитів, так і загонів червоноармійців.
В 1991 році Мотронинський монастир був повернутий церкві. Силами релігійної громади та черниць цей древній монастир був відреставрований й зараз повертає собі славу однієї з найбільш значущих святинь Правобережної України.

Владика Феодосій звершив у головному монастирському храмі Божественну літургію. Йому співслужили клірики Черкаської та гості з Кіровоградської єпархій.

Перед початком Літургії владика Феодосій вклонився святим образам Божої Матері «Києво-Братська» та святителя й чудотворця Миколая: обидва вони оточені особливим шануванням черниць і прочан. Для них коштом монастиря зроблено спеціальні кіоти зі склом, біля них завжди стоять живі квіти.

Образ Божої Матері «Києво-Братська» має взагалі дивовижну історію.
За спогадами, тривалий час він перебував в одній з благочестивих сімей села Матвіївка Чигиринського району: саме тут його було сховано, коли почалося нашестя варварів-більшовиків та трощення святих храмів. Під час німецької окупації до села зайшов загін карателів: всюди шукали сліди холодноярських партизанів. Діти, помітивши озброєних німців, забігли до хати, де зберігався святий образ Богоматері, й у страху сховалися за ним. Слідом до хати увійшли карателі, але, обшукавши все, не побачили там нікого і нічого, крім тієї самої ікони. У пориві злості один з німців вистрілив з автомата у святий образ… Матір Божа вкрила дітей від вірної смерті: всі вони залишилися живими.
2006 року цей образ було внесено для поклоніння до Троїцького храму Мотронинського монастиря. Про те, що відбувалося далі, згадує нинішня настоятельниця монастиря ігуменя Іларія:
– Люди, які принесли ікону до нас, мали намір забрати її знову додому. Але коли вона була вже у дверях, раптом немовби вросла до підлоги: шість міцних чоловіків не могли зрушити її з місця. Зрозумівши, що Божа Матір бажає залишити цей образ у монастирі, люди сприйняли подію, що сталася, як Її святу волю і не стали наполягати на своєму. Тоді ми, дві черниці, без зайвих зусиль взяли ікону і повернули назад. Згодом вона у дивний спосіб оновилася, але сліди від німецьких куль поруч із Обличчям Богоматері таки залишилися.
Образ святителя Миколая Чудотворця теж оточений багатьма дивами.

По завершенні Божественної літургії владика Феодосій виголосив проповідницьке слово, привітавши насельниць та прочан із завершенням періоду святкових днів, які тривали від Різдва Христового, і націлив на гідну християнську зустріч найближчого свята – Богоявлення, Хрещення Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа.

Всі присутні отримали з рук архіпастиря солодкі різдвяні подарунки.

Владика Феодосій провідав важкохвору монахиню Мотрону, яка у числі перших черниць прийшла на відродження цієї обителі у пострадянський період і багато років була її незмінною настоятельницею. Нині матінка Мотрона залишається в своїй обителі, оточена молитвами й турботами своїх сестер по вірі та подвигу.

Насамкінець свого візиту архієпископ Феодосій відвідав скит, який підпорядкований Мотронинському монастирю і знаходиться неподалік у селі Зам’ятниця. Владика цікавився умовами тутешніх черниць і послушниць, їх духовним життям.

Прес-служба Черкаської єпархії

Количество просмотров: 309

Цей запис також доступний на: Russian

Об авторе

Подписывайтесь на наши каналы в Telegram, Яндекс.Дзен и в других соц.сетях...

ОСТАННІ ПОДІЇ

КАЛЕНДАР НОВИН

Декабрь 2024
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
« Ноя    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Відео-новини єпархії

ПРИЄДНУЙТЕСЬ ДО НАС

Помітили помилку?

Виділіть текст з помилкою і натисніть
Дякуємо за допомогу!