У Черкаській єпархії розпочалися урочистості на честь 100-річчя архієрейської хіротонії свт. Луки Кримського

У 2023 році Українська Православна Церква відзначає 100-річчя архієрейської хіротонії видатного лікаря, святителя і сповідника 20 століття – архієпископа Сімферопольського і Кримського Луки (Войно-Ясенецького). 18/31 травня 1923 року його було таємно висвячено у єпископа Ташкентського і Туркестанського в м. Пенджекенті єпископом Болховським Даниїлом і єпископом Суздальським Василієм.

10 червня 2023 р. у Черкаській єпархії розпочалися урочистості на честь цієї знаменної події. Перед початком Всенічного бдіння в м. Черкаси з Хрестовоздвиженського храму м. Києва був доставлений ковчег із часткою мощей свт. Луки Кримського. Біля Черкаського єпархіального управління святиню зустрічали вікарій Черкаської єпархії єпископ Корсунь-Шевченківський Антоній разом із духовенством, численними парафіянами та гостями, які прибули до Черкас на святкові урочистості.

Потім, в Архангело-Михайлівському кафедральному соборі було звершено Всенічне бдіння з літією. На запрошення митрополита Черкаського і Канівського Феодосія, богослужіння очолив архієпископ Кіровоградський і Новомиргородський Миколай у співслужінні вікарія Черкаської єпархії єпископа Корсунь-Шевченківського Антонія. Архієреям співслужило духовенство єпархії та гості у священному сані.

На святковій утрені архієреями та духовенством був прочитаний акафіст свт. Луці Кримському.

***
Святитель Лука (в миру Валентин Феліксович Войно-Ясенецький; ХХ ст.) – всесвітньо відомий хірург, учений, архієрей, сповідник. Народився в Керчі 27 квітня 1877 року. Здобувши медичну освіту, займався хірургічною практикою і науковими дослідженнями, брав активну участь у церковному житті. Прийняв сан і чернецтво в Ташкенті, 1923 року таємно висвячений у єпископа. Перетерпів за віру арешти і тортури, 11 років провів у засланнях. З 1946-го керував Кримською єпархією. Помер 11 червня 1961 року. У 2000-му році прославлений як сповідник у сонмі новомучеників і сповідників. Святі мощі спочивають у Свято-Троїцькому жіночому монастирі м. Сімферополя.

Відомо, що в Черкасах проживали батьки і брат свт. Луки. Святитель відвідував місто 1926 року, будучи вже в архієрейському сані. У 1908-му році він пропрацював три місяці лікарем у лікарні с. Деньги Золотоніського району Черкаської області. На місці кладовища, де поховані батьки свт. Луки, побудований Архангело-Михайлівський кафедральний собор м.Черкаси. У сквері біля храму встановлено пам’ятник святому.

Пресслужба Черкаської єпархії УПЦ

« Мар